reklam

Meraba! =)

Merhaba arkadaşlar.Bugün beni kişinin biri arayıp durdu.Bende sinir oldum ve bunu yayınlama isteği duydum.


Cep telefonları hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri. Adeta birer kişisel ajandaya dönüşen cep telefonlarında sakladığımız verileri, telefon numarası, ajanda, fotoğraflar ve cep telefonunun teknik özelliklerine göre farklılık gösteren diğer dokümanların güvenle korunması için neler yapabiliriz? Bu makalemde cep telefonunuzdaki verileri koruma altına almanın püf noktalarını bulacaksınız.

Cep telefonu kullanımında bilinmesi gereken bir takım küçük teknik veriler saklıdır. Bunlardan biri de telefonun satın alınma aşamasında size verilen IMEI numarasıdır. Bu numara tıpkı kimlik numaramız gibi kişiye özeldir. Yani sahip olduğunuz cep telefonun kimlik numarasıdır. Bu numara kopyalanamaz, çoğaltılamaz başka bir telefona tanımlanamaz. Numaranın bilinmesinin, bir kenarda kayıt altına alınmasının gerekliliği de bundandır. Eğer ki telefonunuz çalınır ya da kaybolursa bu numara aracılığı ile bulunabilir.

Telefon rehberinizi, kullanmakta olduğunuz servis sağlayıcı tarafından kopyalanmasını isteyebilirsiniz. Turkcell servis sağlayıcısının böyle bir hizmeti olduğunu biliyorum. Diğer operatörleri araştırabilirsiniz. Operatör tarafından yedeklenen telefon rehberiniz olası kayıp ya da çalıntı durumlarında cep telefonunuzda verilenmiş telefon rehberinin koruma altına alınmasını sağlayacaktır.

Cep telefonunuzun şifre ile açılmasını sağlayın. Şifresiz giriş tercih etmeyin. Böylece telefonunuz kaybolduğunda farklı bir telefon kartı ile kullanılmaya çalışılmasını önlemiş olursunuz. Böylece telefonunuzu bulan kişi, sizin kişisel dokümanlarınıza müdahale edemez, ulaşamaz…

Eğer akıllı bir telefon kullanıyorsanız, telefonunuzun teknik özelliklerini iyice öğrenin. Bazı telefonlar, uzaktan kumanda edilebilme özelliğine sahiptirler. Böylece telefonunuzun çalınma ya da kayıp durumunda uzaktan erişim ile verileri ve dataları silebilir, size özel bilgilerin paylaşımını önlemiş olursunuz.

Güvensiz bulduğunuz hiçbir ağ ile telefonunuzdan internete bağlantı kurmayın. Özellikle halka açık, şifresiz bağlantılarda bazı zararlı uygulamalar telefonunuza zarar verebilir.

Sıklıkla back-up alın. Telefonunuzdaki verilerin back-uplarını almak cep telefonundaki verileri koruma altına almanın en güvenli yoludur.


Bu yazıyı dikkate almanızı öneriyorum. =)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Ekleyin